GymnasioLykeio

Ενημέρωση Γονέων

Ο σύλλογος διδασκόντων του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΡΧΑΝΩΝ καλεί τους γονείς και κηδεμόνες σε συνάντηση ενημέρωσης για την φοίτηση και επίδοση των μαθητών μας, την ΤΡΙΤΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014 και από ώρα 11.45 μέχρι 13.55.

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

11-17 Οκτωβρίου 2014 #codeEU

code-week-2014Από 11-17 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιείται για δεύτερη χρονιά η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού.

Εκατομμύρια παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί, επιχειρηματίες και πολιτικοί ιθύνοντες συμμετέχουν σε μαζικές εκδηλώσεις και παρακολουθούν μαθήματα για να μάθουν προγραμματισμό και να αποκτήσουν συναφείς δεξιότητες.

Η ιδέα είναι να προβληθεί ο προγραμματισμός, να απομυθοποιηθούν οι σχετικές δεξιότητες, και να έρθουν σε επαφή άτομα που έχουν μεγάλη επιθυμία να αποκτήσουν γνώσεις.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι

Ιστότοπος της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού

Twitter: @//twitter.com/search?q=@codeWeekEU%20%20&src=typd">

codeWeekEU  Hashtag: #codeEU

Facebook: codeEU

Ιστότοπος της Νέιλι Κρους

Ακολουθήστε τη Νέιλι Κρους στο Twitter

Με πολύ μεγάλη επιτυχία διεξήχθη τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014, η θεσμοθετημένη από το Υπουργείο Παιδείας , 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, αφιερωμένη στο «Ρατσισμό και στη Διαφορετικότητα».

Οι μαθητές του σχολείου μας και του ΓΕΛ Αρχανών, συμμετείχαν μαζικά σε μια σειρά αθλητικών δραστηριοτήτων όπως τοξοβολία, ρίψεις, αγώνες εμποδίων, σκυταλοδρομία τυφλών, ποδόσφαιρο, βόλεϊ κ.α. που διεξήχθησαν στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Γιούχτα στις Κάτω Αρχάνες.

Τις δραστηριότητες επιμελήθηκαν, οργάνωσαν και κατεύθυναν, με εξαιρετική επιτυχία ο γυμναστής του σχολείου μας Τσαγκαράκης Κων/νος και ο γυμναστής του ΓΕΛ Αρχανών Δασκαλάκης Φιλήμων, με την συμπαράσταση των συλλόγων και των δύο σχολείων.

SxolikosAthlitismos1

SxolikosAthlitismos2
 SxolikosAthlitismos3

SxolikosAthlitismos4

SxolikosAthlitismos5

SxolikosAthlitismos6
 SxolikosAthlitismos7  SxolikosAthlitismos8
SxolikosAthlitismos9 SxolikosAthlitismos10
SxolikosAthlitismos11

Το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στη Τηλεδιάσκεψη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο, που έγινε χθες 2 Οκτωβρίου 2014 από τις 11.00 πμ ? 12.30 μμ.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση που τους έγινε από την ομάδα της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος και τον επικεφαλής της κ. Σφακιανάκη, θέτοντας μάλιστα και on-line ερωτήσεις.

Έδειξαν επίσης ιδιαίτερη προθυμία στην παρότρυνση του κ. Σφακιανάκη να επισκεφτούν  το δικτυακό τόπο cyberkid.gov.gr, προκειμένου να ενημερωθούν εκτενέστερα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, για τους τρόπους προφύλαξης αλλά και να παίξουν το εκπαιδευτικό παιχνίδι της ιστοσελίδας που τους μαθαίνει πώς να «σερφάρουν» με ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Asfaleia1

Asfaleia2

Asfaleia3

Ανακοινώσεις

• Η τελετή του Αγιασμού του Γυμνασίου Αρχανών για το σχολικό έτος 2014-2015 θα γίνει στον προαύλιο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αρχανών την Πέμπτη 11/09/2014 στις 9:30π.μ.
  • Σας ενημερώνουμε ότι λόγω εργασιών στο κτίριο του Γυμνασίου, οι εξετάσεις των μεταξεταστέων μαθητών θα γίνονται στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αρχανών.

Τηλ. Επικοινωνίας Δημοτικού Σχολείου: 2810751800

Πρόγραμμα Παραπεμπτικών Εξετάσεων

• Όλα τα ονόματα των Αριστούχων του Σχολείου μας για το Σχολικό Έτος 2013 -2014
  • Πρόγραμμα Ανακεφαλαιωτικών Εξετάσεων Περιόδου Μαϊου - Ιουνίου 2014
  • Πρώτο το σχολείο μας στα Γυμνάσια στο Διαγωνισμό Ορθογραφίας.
  • Στις 05/05/2014 οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου Μπετεινάκη Έφη, Πρασανάκη Σταυρούλα, Σεγρεδάκης Μανώλης και Τσιγγερλιώτη Αναστασία, θα παρουσιάσουν την εργασία "My Archanes" στο Φεστιβάλ Αγγλικής Γλώσσας που θα διεξαχθεί στην Αίθουσα Ανδρόγεω στις 18:00. Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.
  • Στις 02/05/2014 η ψυχολόγος κ. Μαρία Μαρούση θα μιλήσει  στα παιδιά της Γ Γυμνασίου για τη "Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση".
  • Στις 02/05/2014 η Α και Β Γυμνασίου του σχολείου μας θα πραγματοποιήσει μονοήμερη εκδρομή στην Ιεράπετρα και τον Άγιο Νικόλαο.
  • Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Αρχανών σας προσκαλεί στην ομιλία με τη ψυχολόγο κ. Μαρία Μαρούση με θέμα "Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση". Η ομιλία θα γίνει την Τετάρτη 9/04/2014 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Αρχανών στις 6:00 το απόγευμα.
  • Στις 5/4/2014 και ώρα 13:30 στην Αίθουσα Ανδρόγεω στο Ηράκλειο, ομάδα μαθητών της Β΄Γυμνασίου θα συμμετέχει στο 4ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας
  • Στις 3/4/2013 η Γ Γυμνασίου Αρχανών αναχωρεί για τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο και στην Αθήνα
  • Στις 4/04/2014 η Β΄Γυμνασίου Αρχανών θα επισκεφθεί το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας
  • Στις 4/04/2014 η Α΄Γυμνασίου Αρχανών θα επισκεφθεί Αγγειοπλαστείο στην περιοχή του Θραψανού
  • Σας ενημερώνουμε ότι στις 14/02/2014 και ώρα 11:45 έως 13:55, δε θα γίνουν μαθήματα και θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων απο το Σύλλογο Διδασκόντων του Γυμνασίου μας.

Πρόσθετες πληροφορίες