Την  Τρίτη 20 Μαρτίου 2018 οι μαθητές  και  οι  μαθήτριες  της  Β τάξης του  σχολείου  μας, με την καθοδήγηση της μαθηματικού τους κ. Τερζάκη και των διδασκόντων της Γεωγραφίας κ. Σιναδινακή και κ. Αλεξάκη, πραγματοποίησαν  το  πείραμα  του  Ερατοσθένη.
Ο Ερατοσθένης  τον 3οπ.Χ αιώνα  διευθυντής  στη βιβλιοθήκη της  Αλεξάνδρειας  χρησιμοποιώντας ένα  ραβδί , τα  βήματα  των  βηματιστών, με απλότητα σκέψης και επινοητικότητα κατάφερε  να  υπολογίσει  την  περιφέρεια  της  Γης.
Το  σχολείο μας συμμετείχε  για  πρώτη φορά στη  δράση  σε  συνεργασία  με  το Ε.Κ.Φ.Ε  Σερρών.
Το  πείραμα πραγματοποιήθηκε  στις 12:28 μμ και  η  ακτίνα  που  υπολογίστηκε  είναι 6418 Κm με σφάλμα 0,74%
Στα πλαίσια εξάλλου της παγκόσμια ημέρα της σταθεράς π στις 14 Μαρτίου, μαθήτριες του σχολείου μας ζωγράφισαν σ ‘ένα τοίχο του σχολείου μας το π με το δικό τους μοναδικό τρόπο.