Στον 6ο διαγωνισμό ορθογραφίας που έγινε μεταξύ των μαθητών όλων των τμημάτων του σχολείου μας, το τμήμα Β2 είχε κατά μέσο όρο την υψηλότερη βαθμολογία σε σύγκριση με τα υπόλοιπα τμήματα του σχολείου.
Σε ατομικό επίπεδο ο μαθητής Ι. Φωστέρης του Γ3, σημείωσε την καλύτερη ατομική επίδοση, με μ.ο. 17,8 και γι αυτή του την προσπάθεια το σχολείο μας τον βράβευσε με το Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης . Τον ακολούθησαν οι μαθητές Αμπατζή Ελβίρα (Γ1) με 17,2, Κανδύλας Ανδρέας (Γ2) με 16,9, Σαββάκη Ελεάννα (Γ3) με 16,4, Στάθογλου Δήμητρα (Γ3) με 16,4, Βαφειάδου Αργυρώ (Β2) με 16,1, Καζαντζάκη Έλενα (Γ1) με 15,9, Κεφαλάκη Μαρία (Β2) με 15,9, Κανόνης Μάριος (Γ2) με 15, 6 και Μαραζάκη Χαρά (Γ1) με 15,6.
Εξάλλου το τμήμα B2 που πρώτευσε στον διαγωνισμό, είχε την χαρά και την τύχη να ξεναγηθεί στο παλιό πετρόχτιστο δημοτικό σχολείο των Αρχανών, από τον συνταξιούχο δάσκαλο και συγγραφέα κ. Νικόλαο Χριστινίδη
Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια  τόσο στους μαθητές με τις καλύτερες επιδόσεις όσο και σε όλα τα παιδιά του σχολείου μας για την προσπάθεια και τη συμμετοχή τους στον 6ο αυτό διαγωνισμό ορθογραφίας.