Οι καθηγητές και οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου του σχολείου μας, σε συνεργασία με τους υπευθύνους του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρχανών, επισκέφτηκαν την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2015, το Φαράγγι της Σπηλιώτισσας στο Χουδέτσι, όπου και υλοποίησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Στα πλαίσια του προγράμματος επισκέφτηκαν και την Ιερά Μονή της Παναγίας της Σπηλιώτισσας και έμαθαν την ιστορία της.

Το πρόγραμμα οργάνωσε η πάντα δραστήρια φιλόλογος του σχολείου μας κ. Ελευθερία Παντελέκη συνεπικουρούμενη από τη φιλόλογο κ. Σταματία Κουβαρά και τον φυσικό κ. Σταύρο Κατσοπρινάκη.